HAM TFR293-0810 TA-C 8.10mm 12XD Solid Carbide Super Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Coolant Thru
Part Number: TFR293-0810 TA-C
Description
HAM 293-0810 TA-C Carbide Drill Shank 0.3937 TA-C 0.3189 8.10MM Drill Dia 4.7240 119.99MM 12.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State Toronto
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3780 162.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3189 8.10MM
Flute Length 4.7240 119.99MM
Dia Deep 12.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.3189 8.10MM