HAM TFR286-1530 TA-C 15.30mm 5XD Solid Carbide Super Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Coolant Thru
Part Number: TFR286-1530 TA-C
Description
HAM 286-1530 TA-C Carbide Drill Shank 0.6299 TA-C 0.6024 15.30MM Drill Dia 3.2680 83.01MM 5.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.2362 133.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6024 15.30MM
Flute Length 3.2680 83.01MM
Cut Dia Min 0.6024 15.30MM