HAM TFR286-1520 TA-C 15.20mm 5XD Solid Carbide Super Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Coolant Thru
Part Number: TFR286-1520 TA-C
Description
HAM 286-1520 TA-C Carbide Drill Shank 0.6299 TA-C 0.5984 15.20MM Drill Dia 3.2680 83.01MM 5.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.2362 133.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5984 15.20MM
Flute Length 3.2680 83.01MM
Cut Dia Min 0.5984 15.20MM