HAM TFR286-1130 TA-C 11.30mm 5XD Solid Carbide Super Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Coolant Thru
Part Number: TFR286-1130 TA-C
Description
HAM 286-1130 TA-C Carbide Drill Shank 0.4724 TA-C 0.4449 11.30MM Drill Dia 2.7950 70.99MM 5.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.6457 118.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4449 11.30MM
Flute Length 2.7950 70.99MM
Cut Dia Min 0.4449 11.30MM