HAM TFR285-1750 TA-C 17.50mm 3XD Solid Carbide Super Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Coolant Thru
Part Number: TFR285-1750 TA-C
Description
HAM 285-1750 TA-C Carbide Drill Shank 0.7087 TA-C 0.6890 17.50MM Drill Dia 2.8740 73.00MM 3.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.8425 123.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7087 18.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6890 17.50MM
Flute Length 2.8740 73.00MM
Cut Dia Min 0.6890 17.50MM