HAM TFR280-1905 TA-C 3/4" 3XD Solid Carbide Super Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Non-Coolant
Part Number: TFR280-1905 TA-C
Description
HAM 280-1905 TA-C Carbide Drill Shank 0.7874 TA-C 0.7500 19.05MM - 3/4Drill Dia 3.1100 78.99MM 3.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1575 131.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Flute Length 3.1100 78.99MM
Cut Dia Min 0.7500 19.05MM - 3/4