HAM TFR280-1850 TA-C 18.50mm 3XD Solid Carbide Super Drill, 2 Flutes, TA-C Coated, Non-Coolant
Part Number: TFR280-1850 TA-C
Description
HAM 280-1850 TA-C Carbide Drill Shank 0.7874 TA-C 0.7283 18.50MM Drill Dia 3.1100 78.99MM 3.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State Toronto
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1575 131.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7283 18.50MM
Flute Length 3.1100 78.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating <48HRC Steel, Gray Iron, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.7283 18.50MM