HAM TFR270-1190 TA-CN 11.90mm 5XD Solid Carbide Niro Drill, 2 Flutes, TA-CN Coated, Coolant Thru
Part Number: TFR270-1190 TA-CN
Description
HAM 270-1190 TA-CN Carbide Drill Shank 0.4724 TA-CN 0.4685 11.90MM Drill Dia 2.7950 70.99MM 5.0XD Flute Length Carbide The taC coating that protects the cutting edges to ensure long tool life — even in high-silicon aluminums.
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.6457 118.00MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4685 11.90MM
Flute Length 2.7950 70.99MM
Cut Dia Min 0.4685 11.90MM