Gorilla Mill GMTM2.5-8NPT4FL Carbide Thread Mill Helical 2.5" 8.00TPI NPT TIALN 1.5000 38.10mm LOC 5.0000 127.00mm OAL
Part Number: GOR90061 ISO: GMTM2.5-8NPT4FL
Description
GORILLA MILL 90061 Carbide Thread Mill 2.5" 8.00TPI NPT Helical 1.5000 38.10MM LOC TIALN Carbide TiAlN (Titanium Aluminum Nitride) is a type of surface coating used to improve the performance and durability of tools and components, particularly in high-speed machining, hard machining, and stainless steel machining. It is characterized by high hardness, thermal stability, and oxidation resistance, making it suitable for demanding applications.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA YES
Cutter Type Mill Thread
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Thread Mill
Cutter Style Carbide Thread Mill
Thread Type NPT
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.0000 127.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Tool Dia 0.7460 18.95MM
Length Of Cut 1.5000 38.10MM
Thread Pitch 8.00TPI
Thread Size 2.5"