Part Number: EMUTA214524.0340 ISO: TA214524.0340
Description
EMUGE 33402 Carbide Drill Shank 0.2362 AlCrN 0.1339 3.40MM Drill Dia140°Coolant Thru 5.0XD 1.1020 27.99MM Flute Carbide As the name suggests, Aluminum Chromium Nitride is a chromium-based coating that was developed in the early part of the 2000’s. Since then, it has been found to be an excellent choice for coating machining tools based on its superior performance in just about every category that matters. This is due in part to the way the chromium atoms interact with the aluminum in the substance, forming a tough layer that gets even stronger as you add more chromium to the mix. The result is a light, silver-grey substance that contains some remarkable properties.
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.5984 66.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1339 3.40MM
Flute Length 1.1020 27.99MM
Cut Dia Min 0.1339 3.40MM