Part Number: EMUTA214524.0300 ISO: TA214524.0300
Description
EMUGE 33393 Carbide Drill Shank 0.2362 AlCrN 0.1181 3.00MM Drill Dia140°Coolant Thru 5.0XD 1.1020 27.99MM Flute Carbide As the name suggests, Aluminum Chromium Nitride is a chromium-based coating that was developed in the early part of the 2000’s. Since then, it has been found to be an excellent choice for coating machining tools based on its superior performance in just about every category that matters. This is due in part to the way the chromium atoms interact with the aluminum in the substance, forming a tough layer that gets even stronger as you add more chromium to the mix. The result is a light, silver-grey substance that contains some remarkable properties.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.5984 66.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1181 3.00MM
Flute Length 1.1020 27.99MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Stainless Steel, High Temp, Titanium
Cut Dia Min 0.1181 3.00MM