Part Number: EMUTA213344.0385 ISO: TA213344.0385
Description
EMUGE 33058 Carbide Drill Shank 0.2362 TiAlN 0.1516 3.85MM Drill Dia140°Coolant Thru 5.0XD 1.4170 35.99MM Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.9134 74.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1516 3.85MM
Flute Length 1.4170 35.99MM
Cut Dia Min 0.1516 3.85MM