Part Number: EMUTA213344.0370 ISO: TA213344.0370
Description
EMUGE 33056 Carbide Drill Shank 0.2362 TiAlN 0.1457 3.70MM Drill Dia140°Coolant Thru 5.0XD 1.1020 27.99MM Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.5984 66.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1457 3.70MM
Flute Length 1.1020 27.99MM
Cut Dia Min 0.1457 3.70MM