Part Number: EMUTA213344.0292 ISO: TA213344.0292
Description
EMUGE 33040 Carbide Drill Shank 0.2362 TiAlN 0.1150 2.92MM Drill Dia140°Coolant Thru 5.0XD 0.8660 22.00MM Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.4016 61.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1150 2.92MM
Flute Length 0.8660 22.00MM
Cut Dia Min 0.1150 2.92MM