Part Number: EMUTA204524.0635 ISO: TA204524.0635
Description
EMUGE 31793 Carbide Drill Shank 0.3150 AlCrN 0.2500 6.35MM - 1/4 - E Drill Dia140°Coolant Thru 3.0XD 1.3390 34.01MM Flute Carbide As the name suggests, Aluminum Chromium Nitride is a chromium-based coating that was developed in the early part of the 2000’s. Since then, it has been found to be an excellent choice for coating machining tools based on its superior performance in just about every category that matters. This is due in part to the way the chromium atoms interact with the aluminum in the substance, forming a tough layer that gets even stronger as you add more chromium to the mix. The result is a light, silver-grey substance that contains some remarkable properties.
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1102 79.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2500 6.35MM - 1/4 - E
Flute Length 1.3390 34.01MM
Cut Dia Min 0.2500 6.35MM - 1/4 - E