Part Number: EMUTA203344.0745 ISO: TA203344.0745
Description
EMUGE 31621 Carbide Drill Shank 0.3150 TiAlN 0.2933 7.45MM Drill Dia140°Coolant Thru 3.0XD 1.6140 41.00MM Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1102 79.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2933 7.45MM
Flute Length 1.6140 41.00MM
Cut Dia Min 0.2933 7.45MM