Part Number: EMUTA203344.0720 ISO: TA203344.0720
Description
EMUGE 31617 Carbide Drill Shank 0.3150 TiAlN 0.2835 7.20MM Drill Dia140°Coolant Thru 3.0XD 1.6140 41.00MM Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1102 79.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2835 7.20MM
Flute Length 1.6140 41.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Gray Iron, Stainless Steel, <40HRC Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.2835 7.20MM