Part Number: EMUTA203344.0635 ISO: TA203344.0635
Description
EMUGE 31603 Carbide Drill Shank 0.3150 TiAlN 0.2500 6.35MM - 1/4 - E Drill Dia140°Coolant Thru 3.0XD 1.3390 34.01MM Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1102 79.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2500 6.35MM - 1/4 - E
Flute Length 1.3390 34.01MM
Cut Dia Min 0.2500 6.35MM - 1/4 - E