Part Number: EMUTA103324.0833 ISO: TA103324.0833
Description
EMUGE 25877 Carbide Drill Shank 0.3937 TiAlN 0.3281 8.33MM - 21/64 Drill Dia140°Solid 3.0XD 1.8500 46.99MM Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5039 89.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3281 8.33MM - 21/64
Flute Length 1.8500 46.99MM
Cut Dia Min 0.3281 8.33MM - 21/64