Part Number: EMUTA103324.0810 ISO: TA103324.0810
Description
EMUGE 25874 Carbide Drill Shank 0.3937 TiAlN 0.3189 8.10MM Drill Dia140°Solid 3.0XD 1.8500 46.99MM Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Carbide Drill
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Drill
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5039 89.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3189 8.10MM
Flute Length 1.8500 46.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Rating Gray Iron, Stainless Steel, <40HRC Steel, Ductile Iron
Cut Dia Min 0.3189 8.10MM