Emuge C011R501.0390 Tap M18-1.50mm Bottoming Metric DIN/DIn 1.5P-2.0P Carbide HSSE-Powder Metal TiCN
Part Number: EMUC011R501.0390 ISO: C011R501.0390
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
M18 × 1.50MM Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE C011R501.0390 M18x1.50MM Cut Straight Flute Bottoming 1.5P-2.0P HSSE-PM TiCN 6H Metric Steel Titanium Carbo-Nitride (TiCN) has the highest lubricitiy of all the TiN coatings - making it an excellent choice as a dry film lubricant where improved hardness and wear resistance beyond standard Calico TiN is needed. TiCN is normally applied to steels, hardened steel, and stainless steel materials. TiCN is an excellent coating when working against bronze, brass and plastic, therefore, it a good choice for stamping, punching, and forming. Can be stripped and recoated.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type METRIC
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Cut Straight Flute
Tap Type Bottoming
Tap Chamfer 1.5P-2.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.3307 110.00MM
Shank/Pilot Dia 0.5510 14.00MM
Thread Pitch 1.50MM
Thread Size M18
Tap Drill Range 0.6472 16.44MM - 0.6626 16.83MM