Emuge BU208400.5041 Tap No.10-32.00TPI Plug NF/UNF/UNEF DINSI 4P-5P HSS HSSE TiN
Part Number: EMUBU208400.5041 ISO: BU208400.5041
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
No.10 × 32.00TPI Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type NF/UNF/UNEF
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Cut Spiral Point
Tap Type Plug
Tap Chamfer 4P-5P
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7560 70.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1940 4.93MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 32.00TPI
Thread Size No.10
Tap Drill Range 0.1575 4.00MM - 0.1654 4.20MM