Emuge BU208400.5007 Tap No.10-24.00TPI Plug NC/UNC DINSI 4P-5P HSS HSSE TiN
Part Number: EMUBU208400.5007 ISO: BU208400.5007
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
No.10 × 24.00TPI Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type NC/UNC
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Cut Spiral Point
Tap Type Plug
Tap Chamfer 4P-5P
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7560 70.00MM
Shank/Pilot Dia 0.1940 4.93MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 24.00TPI
Thread Size No.10
Tap Drill Range 0.1465 3.72MM - 0.1575 4.00MM