Emuge B4939300.0100 Tap Mod Bottom M10-1.50mm 6H Metric DIN/DIn HSSE TiCN
Part Number: EMUB4939300.0100 ISO: B4939300.0100
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
M10 × 1.50MM Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE B4939300.0100 M10x1.50MM Cut Spiral Flute Mod Bottom 2.0P-3.0P HSSE TiCN 6H Metric Steel Titanium Carbo-Nitride (TiCN) has the highest lubricitiy of all the TiN coatings - making it an excellent choice as a dry film lubricant where improved hardness and wear resistance beyond standard Calico TiN is needed. TiCN is normally applied to steels, hardened steel, and stainless steel materials. TiCN is an excellent coating when working against bronze, brass and plastic, therefore, it a good choice for stamping, punching, and forming. Can be stripped and recoated.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type METRIC
Flute Direction RIGHT
Tap Style Cut Spiral Flute
Tap Type Mod Bottom
Tap Chamfer 2.0P-3.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3930 9.98MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 1.50MM
Thread Size M10
Tap Drill Range 0.3323 8.44MM - 0.3476 8.83MM