Emuge B010K101.0100 Tap M10-1.50mm Mod Bottom Metric DIN/DIn 2.0P-3.0P Carbide TiCN
Part Number: EMUB010K101.0100 ISO: B010K101.0100
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap M10 × 1.50MM
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range 0 drills
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE B010K101.0100 M10x1.50MM Cut Straight Flute Mod Bottom 2.0P-3.0P Carbide TiCN 6H Metric Steel Titanium Carbo-Nitride (TiCN) has the highest lubricitiy of all the TiN coatings - making it an excellent choice as a dry film lubricant where improved hardness and wear resistance beyond standard Calico TiN is needed. TiCN is normally applied to steels, hardened steel, and stainless steel materials. TiCN is an excellent coating when working against bronze, brass and plastic, therefore, it a good choice for stamping, punching, and forming. Can be stripped and recoated.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type METRIC
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Cut Straight Flute
Tap Type Mod Bottom
Tap Chamfer 2.0P-3.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9370 100.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3930 9.98MM
Flutes/Inserts 5
Thread Pitch 1.50MM
Thread Size M10
Tap Drill Range 0.3323 8.44MM - 0.3476 8.83MM