Emuge B0100501.0060 Tap M6-1.00mm Mod Bottom Metric DIN/DIn 2.0P-3.0P HSSE Nitride
Part Number: EMUB0100501.0060 ISO: B0100501.0060
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
M6 × 1.00MM Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
Description
EMUGE B0100501.0060 M6x1.00MM Cut Straight Flute Mod Bottom 2.0P-3.0P HSSE Nitride 6H Metric Steel Liquid nitriding is a surface enhancement process with one of the longest track records of success of any ‘case hardening’ technology. It is widely used to cost effectively enhance the wear and corrosion resistance of plain carbon steels, low alloy steels, and stainless steels for a diverse range of precision components and industries, including automotive; oil & gas; hydraulic and pneumatic machinery; firearms; metal forming and forging tools; construction, transportation and material handling equipment, and general purpose industrial machinery.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type METRIC
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Cut Straight Flute
Tap Type Mod Bottom
Tap Chamfer 2.0P-3.0P
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1496 80.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2360 5.99MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 1.00MM
Thread Size M6
Tap Drill Range 0.1953 4.96MM - 0.2055 5.22MM