Emuge AU203000.5039 Tap Plug No.6-40.00TPI 2B NF/UNF/UNEF ANSI/ANSI HSSE Nitride
Part Number: EMUAU203000.5039 ISO: AU203000.5039
Tool Cross-Reference
Looking for alternatives…
Find a drill for this tap 0 drills
No.6 × 40.00TPI Cut
% of thread 75%
Target drill
Drill products available across the % thread range
50% 90%
Closest drill
View this drill →
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA NO
Cutter Type Tapping
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Tap
Length Type STANDARD
Thread Type NF/UNF/UNEF
Flute Direction STRAIGHT
Tap Style Cut Spiral Point
Tap Type Plug
Tap Chamfer 4P-5P
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.0000 50.80MM
Shank/Pilot Dia 0.1410 3.58MM
Flutes/Inserts 3
Thread Pitch 40.00TPI
Thread Size No.6
Tap Drill Range 0.1118 2.84MM - 0.1181 3.00MM