Dijet TSC-5022S32 Milling Cutter 1.967 Cutter Diameter Round 5.660 OAL 2 Flute
Part Number: DIJTSC-5022S32 1.967 x 1.260 x 0.866 x 5.660 ISO: TSC-5022S32 ANSI:TSC-5022S32
SKU: 1004371
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
DIJET TSC-5022S32 Rectagonal T-Slot End Mill Cylindrical 1.2598 Positive 1.9670 49.96MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA NO
Cutter Type T-Slot
Type Of Tool End Mill
Insert/Tool TOOL
Cut Type Roughing, Semi Finishing
Insert Style TS
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Rectagonal
Insert Type Positive
Insert Screw ESW-410
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.6600 143.76MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.9670 49.96MM
Length Of Cut 0.8660 22.00MM