DGTL 25.4BC-4T25 Iscar 2301940 Cut Off,Grooving Stick Tool 0.1570 3.99mm Wide 1.0000 25.40mm Shank
Part Number: ISC2301940 ISO: DGTL 25.4BC-4T25 ANSI:DGTL 25.4BC-4T25
SKU: 1087137
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 2301940 Dog Bone Cut Off,Grooving Stick Tool1.0000 Positive Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Stick Tool
Type Of Tool Stick Tool
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Insert Style DG
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Dog Bone
Insert Type Positive
Hand Left Hand
Inter/Extern External
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.0000 152.40MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Insert Size Ic 4
Cutting Width 0.1570 3.99MM