DGR 4800CS-4D IC328 Iscar 6003229 Cut Off Insert 0.1890 4.80mm Wide 0.0010 0.03mm Radius
Part Number: ISC6003229 ISO: DGR 4800CS-4D IC328 ANSI:DGR 4800CS-4D IC328
SKU: 1082467
Call (262) 251-4020 for pricing
This product has a minimum quantity of 10
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type General Purpose
Insert Style DG
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Dog Bone
Insert Type Positive
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 4
Cutting Width 0.1890 4.80MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0010 0.03MM