DGL 3100JS-15D IC308 Iscar 6002759 Cut Off Insert 0.1220 3.10mm Wide 0.0010 0.03mm Radius
Part Number: ISC6002759 ISO: DGL 3100JS-15D IC308 ANSI:DGL 3100JS-15D IC308
SKU: 1082259
Call (262) 251-4020 for pricing
This product has a minimum quantity of 10
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type General Purpose
Insert Style DG
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Dog Bone
Insert Type Positive
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 3
Cutting Width 0.1220 3.10MM
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0010 0.03MM