DCTL 25.4B-3D42 Iscar 2302642 Cut Off,Grooving Stick Tool 1.0000 25.40mm Shank
Part Number: ISC2302642 ISO: DCTL 25.4B-3D42 ANSI:DCTL 25.4B-3D42
SKU: 1087286
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 2302642 Dog Bone Cut Off,Grooving Stick Tool1.0000 Positive Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Stick Tool
Type Of Tool Stick Tool
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Insert Style DC
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Dog Bone
Insert Type Positive
Hand Left Hand
Inter/Extern External
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.5120 140.00MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM