DCTL 12.7B-2D24SH Iscar 2302748 Cut Off,Grooving Stick Tool 0.5000 12.70mm - 1/2 Shank
Part Number: ISC2302748 ISO: DCTL 12.7B-2D24SH ANSI:DCTL 12.7B-2D24SH
SKU: 1087318
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ISCAR 2302748 Dog Bone Cut Off,Grooving Stick Tool0.5000 Positive Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Stick Tool
Type Of Tool Stick Tool
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Insert Style DC
Insert Shape/Cutter Pocket Shape Dog Bone
Insert Type Positive
Hand Left Hand
Inter/Extern External
Insert Type/Oriantation Clamp Down
Swiss/Multi Spindle SWISS
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.7240 119.99MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2