CRB Ret Ring Min Bor 0.06 D 0.15 W 0.015 Micro 100 QMRR-015-150-060 Solid Tool Retaining Ring 0.0150 0.38mm Wide 0.1875 4.76mm - 3/16 Shank
Part Number: MICQMRR-015-150-060 ISO: QMRR-015-150-060 ANSI:QMRR-015-150-060
Description
MICRO 100 QMRR-015-150-060 Solid Tool Boring Bar MICRO187 Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA YES
Cutter Type Solid Tool
Type Of Tool Boring Bar
Insert/Tool TOOL
Cut Type Finishing, Semi Finishing
Inter/Extern Internal
Swiss/Multi Spindle SWISS
Dimensions & Sizing
Overall Length 1.5000 38.10MM
Shank/Pilot Dia 0.1875 4.76MM - 3/16
Neck Length 0.1500 3.81MM
Cutting Width 0.0150 0.38MM