CNMX554HB TT8105 Ingersoll CNMX160716HB TT8105 80.0° Negative Carbide 0.0630 1.60mm Radius Roughing
Part Number: ING6178275 ISO: CNMX160716HB TT8105 ANSI:CNMX554HB TT8105
SKU: 1048140
Call (262) 251-4020 for pricing
This product has a minimum quantity of 10
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type Roughing
Insert Style CN
Insert Shape/Cutter Pocket Shape 80.0°
Insert Type Negative
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 16 "55"
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0630 1.60MM