CNMM544-R3P IC830 Iscar CNMM160616-R3P IC830 80.0° Negative Carbide 0.0630 1.60mm Radius Roughing
Part Number: ISC3328761 ISO: CNMM160616-R3P IC830 ANSI:CNMM544-R3P IC830
SKU: 1049882
Call (262) 251-4020 for pricing
This product has a minimum quantity of 10
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Insert
Insert/Tool INSERT
Cut Type Roughing
Insert Style CN
Insert Shape/Cutter Pocket Shape 80.0°
Insert Type Negative
Dimensions & Sizing
Insert Size Ic 16 "54"
Geometry & Angles
Corner Radius 0.0630 1.60MM