Car Ret Ring Min Bore 0.2362 Dep 0.3937 Micro 100 RRM-050-10 Solid Tool Retaining Ring 0.2362 6.00mm Shank
Part Number: MICRRM-050-10 ISO: RRM-050-10 ANSI:RRM-050-10
Description
MICRO 100 RRM-050-10 Solid Tool Boring Bar Dia0.2362 Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MASSACHUSETTS
Made In USA YES
Cutter Type Solid Tool
Type Of Tool Boring Bar
Insert/Tool TOOL
Cut Type Finishing, Semi Finishing
Inter/Extern Internal
Swiss/Multi Spindle SWISS
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.2441 57.00MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Neck Length 0.3937 10.00MM