BMD11/4-32.195 Ingersoll Hole Making Mill Boring Boring Head Shank Cylindrical 1.250 Carbide
Part Number: ING4541509 ISO: BMD11/4-32.195
Description
INGERSOLL 4541509 Mill Boring End Mill ING BAR 1.2500 Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Boring Head Shank
Type Of Tool End Mill
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Output Type ING Bore
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.6700 194.82MM
Neck Length 3.9400 100.08MM
Neck Dia 1.22
Performance & Capacity
Output 1.2598 32.00MM