BMD1-25.160 Ingersoll Hole Making Mill Boring Boring Head Shank Cylindrical 1.000 Carbide
Part Number: ING4541506 ISO: BMD1-25.160
Description
INGERSOLL 4541506 Mill Boring End Mill ING BAR 1.0000 Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Boring Head Shank
Type Of Tool End Mill
Insert/Tool TOOL
Cut Type General Purpose
Output Type ING Bore
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.2900 159.77MM
Neck Length 3.1500 80.01MM
Neck Dia 0.95
Performance & Capacity
Output 0.9843 25.00MM