Part Number: AWABM-1016-CO 0.625 x 1.000 x 4.000 x 6.500
SKU: 1189235
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
AWARD BM-1016-CO End Mill 3.0° Taper Flute Ball Finisher Cobalt 4.0000 101.60MM LOC 3 Flute Cobalt
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA YES
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Ball Nose
Cutter Style Taper Flute Ball Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Inch
Center Cutting Non Center Cutting
Taper/Straight Flute Taper Flute
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5000 165.10MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Length Of Cut 4.0000 101.60MM
Geometry & Angles
Helix Angle 30
Taper Angle 3.0°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Stainless Steel, <40HRC Steel, Ductile Iron, Gray Iron, High Temp
Performance Rating General Performance
Cut Dia Max 1.0443 26.52MM