Part Number: AWABKX-254-CBTIALN 0.156 x 0.250 x 1.000 x 3.000
Description
AWARD BKX-254-CBTIALN End Mill 1.5° Taper Flute Ball Finisher Carbide 1.0000 25.40MM LOC 3 Flute Carbide Titanium aluminium nitride (TiAlN) or aluminium titanium nitride (AlTiN; for aluminium contents higher than 50%) is a group of metastable hard coatings consisting of nitrogen and the metallic elements aluminium and titanium. This compound as well as similar compounds(such as TiN and TiCN) are most notably used for coating machine tools such and endmills and drills to change their properties, such as increased thermal stability and/or wear resistance. Four important compositions (metal content 100 wt.%) are deposited in industrial scale by physical vapor deposition methods:
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State MICHIGAN
Made In USA YES
Cutter Type Solid End Mill
Coolant Thru Non Coolant
Length Type STANDARD
End Of Tool Shape Ball Nose
Cutter Style Taper Flute Ball Finisher
Single/Double End Single End
Inch/Metric Inch
Center Cutting Non Center Cutting
Taper/Straight Flute Taper Flute
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.0000 76.20MM
Shank/Pilot Dia 0.2500 6.35MM - 1/4 - E
Flutes/Inserts 3
Tool Dia 0.1563 3.97MM - 5/32
Length Of Cut 1.0000 25.40MM
Geometry & Angles
Helix Angle 30
Taper Angle 1.5°
Performance & Capacity
Cut Rating Aluminum, Stainless Steel, Ductile Iron, <48HRC Steel, Gray Iron, High Temp
Performance Rating General Performance
Cut Dia Max 0.2086 5.30MM