Advent Tool M303.534-1CSF6V Carbide Thread Mill 3.50mm Metric 0.745 Cutter Diameter Cylindrical 0.7500 Shank AlTiN
Part Number: ADV21486 ISO: M303.534-1CSF6V
SKU: 1291312
Call (262) 251-4020 for pricing
Description
ADVENT TOOL M303.534-1CSF6V Carbide Thread Mill Straight M30 3.50MM METRIC AlTiN Carbide Produces aluminum oxide layer at high temperature which reduces thermal conductivity, transferring heat into the chip. Excellent in dry machining, machining titanium alloys, inconel, stainless alloys and cast iron. Not recommended for use in aluminum and aluminum alloys.
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA YES
Cutter Type Mill Thread
Coolant Thru Non Coolant
Type Of Tool Thread Mill
Cutter Style Carbide Thread Mill
Thread Type METRIC
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.0000 101.60MM
Shank/Pilot Dia 0.7500 19.05MM - 3/4
Tool Dia 0.7450 18.92MM
Length Of Cut 1.2500 31.75MM
Thread Pitch 3.50MM